29 Temmuz 2009 Çarşamba

no:8 / bazıları baskı görmeye can atar


abinin resmini gönderen BigaripwoMen.
beğenmiş, bi de sen bak, istersen bloguna tak demiş...
kabul etmek lazım ki abi işi abartmış ama canım memleketimde bunların abla versiyonu yok değil hani. "Bana da yok mu mahalle baskısı, ben de isterim ben de" diyen cinslerinden.

Biliyorum, resme bakıp hayalinde bu tip kızları canlandırması bizim mahalledekiler için bile zor bir durum. Yani resimdeki abi pek iştah açmıyor. Tabi sizi bilemem ama, en azından benim iştahımı açmıyor. Ancak böyle giyinerek bizim mahalleden geçen ablaların, yüzlerinde de böyle bir bakış varsa; mahalle baskısı gördüm diye şikayet etmeleri bir yana öbür mahalleye kaportayı dağıtmadan ulaşabilmiş olmaları bile takdire şayandır.

Açma'nın da türlü türlüsü var, dürümün de, ama öyle istenmeyen görüntüler oluyor ki canım memleketimde Almanya'da duruma isyan eden Alman lise müdürünün lafı aklıma geliyor:
"Çocuklarınız bunları giyerse, ötekiler ne giyecek?"

Lafı onaylıyor muyum? Hayır.
Hayır da.... da işte...

26 Temmuz 2009 Pazar

no:7 / denizde taciz kaçınılmazdır


bizim mahallede deniz kıyısındaysanız aile plajlarında bile tacize hazır olmanız gerekiyor. gerçi bu konuda son yıllarda aşırı bir tatsızlık yaşanmıyor olsa da meraklı gözlerden kendinizi korumanız zor.

üzerinde pareonuz da olsa, resimdeki abla gibi selülitleriniz de olsa meraklı gözler için durum değişmiyor, gözlerini dikmeye, hayallerinde sevmeye devam ediyorlar sizi.

kadını bir obje olarak gören algı biçimi değişmediği ve erkek, doğasında var olan gözleriyle de olsa tohumlama arzusunun önüne geçemediği sürecede bu durumun değişmesi zor.

bakmayın siz resimde ortalığın sakin gözüktüğüne;
bizim mahallenin sidik kokusu ile çizilmiş sınırlarında yaşayan bazı kırolarının egemenlik alanlarında olsaydı ablamız; (hele birde aileden bir erkek yoksa çevrede)

yaşlı, genç, sabi ayrımı yapmaksızın; gözle, sözle ve duruma göre elle ağızlarının suyu akarak tacizde bulunmuşlardı abiler çoktan.
ve şimdi siz büyük ihtimalle ablaya geçmiş olsun komşu diyordunuz.